05.06.2011

Savunma Sanayinin önemli oyuncularından biri olan 3E Elektro Optik Sistemlerden başarılı bir ERP Projesi

ERP programını seçme aşamasında hem fiyat avantajı hem de tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek bir program olması sebebiyle CANIAS ERP"de karar kıldıklarını söyleyerek söze başlayan 3E Elektro Optik Sistemler Genel Müdürü Sayın Emrah Özdemir, bu başarının sırlarını sizler için anlatıyor...

 

 

 

 

 

IAS: Kısaca bizlere 3E Elektro Optik Sistemler"den Bahsedebilir misiniz

Emrah Özdemir : 3E Elektro Optik Sistemler savunma sanayi sektöründe faaliyet göstermektedir. Tamamen silah sistemleri ve optik sistemler ağırlıklı olarak çalışmaktayız. 3E Elektro Optik Sistemler olarak temel amacımızı Türk Silahlı Kuvvetlerinin ihtiyaçlarını karşılamak olarak tanımlayabiliriz. Aynı zamanda yurt dışı ülkelerin orduları için de cihaz geliştirmeler yine 3E Elektro Optik bünyesinde devam etmektedir. Bu alanda Türkiye"de faaliyet gösteren en önemli firmalardan biri olduğumuzu da belirtmek isterim.

 

IAS: 3E Elektro Optik Sistemler Olarak ERP Arayışına Girmenizin Sebepleri Nelerdi?

Emrah Özdemir: Geçmiş yıllara baktığımızda kullandığımız herhangi bir ERP programı yoktu fakat basit bir ticari uygulama kullanıyorduk. Gittikçe artan yatırımlar, teknolojinin hızla gelişmesi, ürünlerimizi takip haline alma isteğimiz, daha sağlıklı fiyat analizi yapmak arzumuz bizi ERP"ye yönelten en önemli sebepler arasında sayabiliriz. Örneği bizim her cihazımız seri numaralıdır ve bu seri numaraları sayesinde kolaylıkla ürün takibi yapabilecek olmamız da bizim için oldukça önem taşıyan bir konuydu. Çünkü geri dönüp baktığımızda bir ürünün hangi aşamalardan geçtiğini görmek bizim olmazsa olmazlarımız arasındadır. ERP sistemi dışında bu süreci kolaylıkla görmemizi sağlayacak başka hiçbir program mevcut değildi. Geçmiş dönemlerde biz bu süreçleri Excel dataları üzerinden takip etmeye çalışırdık.
 

IAS: ERP Arayışınız Sürecinde Bir Çok ERP Firması ile Görüştünüz Bildiğimiz Kadarıyla. CANIAS ERP"de Karar Kılmanızın En Temel Sebebi Neydi?

Emrah Özdemir :ERP arayışına girdiğimiz dönemde öncelikle bizimle aynı sektörde var olan firmalardan referanslar alarak ve kendi arayışlarımız sonucunda, ERP sektörünün en önemli oyuncuları olarak gösterilen belirli başlı firmalar ile bir dizi görüşmeler gerçekleştirdik. Bunlardan bazılarının bizimle hiç örtüşmediğini gördük, bazılarının ise önümüze çıkarttıkları bütçeler kabul edilebilir değerlerin çok üzerindeydi ve sonuç olarak CANIAS ERP için IAS ile el sıkıştık.

 

3e elektro optikBizim sektörümüz oldukça dikkat gerektiren ve kendi içinde kırılımları olan bir sektör. Bu nedenle bize özel geliştirmeler yapılması gerekiyordu ve CANIAS ERP"nin esnekliği sayesinde bu geliştirmeler kolaylıkla gerçekleştirildi.
 

IAS: ERP Sistemine geçtikten sonra CANIAS ERP firmanıza ne gibi faydalar sağladı?

 Savunma Sanayi Emrah Özdemir : Bizim gibi firmalarda genelde bir sistem yoktur ve insana bağlı bir çalışma düzeni vardır. CANIAS ERP sayesinde öncelikle bunu ortadan kaldırmış olduk. Örneğim eğer CANIAS ERP"ye sahip olmasaydık Kalite Yönetimi süreci için üç kişinin istihdamına ihtiyaç duyuyor olabilirdik. Fakat CANIAS ERP sayesinde mevcut kadromla bu süreci yönetebiliyoruz.


3E Elektro Optik Sistemler olarak standardın dışında bir iç işleyişimiz söz konusu. Bu işleyiş sebebiyle yine standardın dışında birçok geliştirmeye ihtiyaç duyduk ve bu ihtiyaçlarımız CANIAS ERP sayesinde oldukça kolay ve kısa bir zamanda gerçekleştirildi. Bu da CANIAS ERP"nin esnekliği ve yazılım dili olan TRIOA"nın hem açık kaynak koldu oluşu hem de kolaylığı sayesinde hayata geçirilmiş oldu. Üstelik CANIAS ERP"nin kolay kullanılır ve öğrenilebilir bir program olduğunu da ayrıca eklemek isterim.

 

CANIAS ERP"nin hem fiyat avantajı vardı hem de bizim ihtiyaçlarımıza cevap verebilecek bir program olduğuna oldukça inanmıştık. Şimdiki işleyişimize baktığımızda da doğru bir karar vermiş olduğumuzu görebiliyoruz. Sistem üzerinden istediğimiz ve talep ettiğimiz her şeyi yapabiliyoruz.

Program an itibariyle baktığımızda bizim bütün ihtiyacımızı karşılıyor ve şimdiye kadar hiçbir eksiklik görmüş değiliz, göreceğimizi de sanmıyoruz. Şu an sadece uygulamaya koyamadığımız fakat yakın zamanda kullanıyor olacağımız el terminal sistemi var. Bu sistemi de tamamladıktan sonra her şey bizim için dört dörtlük olmuş olacak.

Size Yönetim Panelimizden de bahsetmek istiyorum. Kalite maliyetlerimiz, müşteri şikayet oranları, en çok satış yaptığımız ürünler, geri dönüşler vb. detayları grafiksel şekilde görebileceğimiz raporlama ekranları oluşturduk. Yönetim olarak tek tuşla bu raporları grafiksel olarak sistemden kolaylıkla alabiliyor olacağız yakın zamanda. Bunu daha da geliştirerek yaptığımız satışlar, cirolar, muhtemel satışlar, muhtemel satış yapılacak ülkeler v.b. detayları da ekliyor olacağız.
 

Bizim 3E Elektro Optik Sistemler olarak standardın dışında bir iç işleyişimiz söz konusu. Bu işleyiş sebebiyle yine standardın dışında bir çok geliştirmeye ihtiyaç duyduk ve bu ihtiyaçlarımız CANIAS ERP sayesinde oldukça kolay ve kısa bir zamanda gerçekleştirildi. Bu da CANIAS ERP"nin esnekliği ve yazılım dili olan TRIOA"nın hem açık kaynak koldu oluşu hem de kolaylığı sayesinde hayata geçirilmiş oldu. Üstelik CANIAS ERP"nin kolay kullanılır ve öğrenilebilir bir program olduğunu da ayrıca eklemek isterim.

IAS: İnsanların özelikle profesyonel hayatta alışkanlıklarından vazgeçmesi zor oluyor. Siz ERP sistemine geçtikten sonra herhangi bir kullanıcı direnciyle karşılaştınız mı?

Emrah Özdemir : ERP sayesinde daha kurumsal bir kimliğe bürünerek bir sistem oluşturuyor ve insana bağlı durumu ortadan kaldırıyorsunuz bu da çalışanlar üzerinde bir endişeye sebep oluyor. Bu nedenle bu geçiş süreci oldukça sancılı bir hal alıyor. ERP sistemine geçmeden önce herkesin kendine has bir iş yapma sistemi varken, ERP sisteminden sonra ortak bir çalışma prensibine giriliyor. Bu süreç çalışanlarımızı zorlamış olsa da, sistemin kolaylığının farkına vardıktan sonra onlar da daha kabul edebilir bir süreç içerisine girdiler. İş yükünün azaldığını gördüklerinde de, bu sefer sistemden vazgeçemez hale geliyorlar. 

 

 


 

 

IAS CANLI DESTEK

Uzmanımıza danışın